За який період можна повернути податковий вирахування?

Російським громадянам, які купили житлову нерухомість, держава надала можливість повернення раніше сплачених до бюджету коштів в якості прибуткового податку. Тому для покупців житла актуальним стає питання, за який період можна отримати податкове вирахування для реалізації свого права.

Загальні правила

Кожен офіційно працевлаштований працівник отримує лише 87% загальної суми свого заробітку.

Пов'язано це з обов'язковою сплатою роботодавцями ПДФО, що становить 13% виплачуваних персоналу грошових коштів. Саме цей податок держава дозволяє повернути при купівлі квартири, відшкодувавши частина понесених витрат.

Хто може оформити повернення?

Право на майновий вирахування є у кожного громадянина, який самостійно сплачує за себе прибутковий податок або його податковим агентом виступає роботодавець.

Скористатися вирахуванням можна при дотриманні наступних умов:

  • наявність офіційної роботи і сплата зі своїх доходів податку;
  • придбання або будівництво житла (кімнати, квартири, приватного будинку, їх часток).

Даним правом не володіють особи:

  • вже вичерпали вирахування раніше;
  • не є податковими резидентами РФ;
  • ті, що купили житлоплощу за рахунок коштів інших осіб, наприклад, роботодавця, держави;
  • які придбали житло у близького родича.

Деякі нюанси важливо знати окремим категоріям покупців квартир. Приміром, якщо покупка зроблена батьками за неповнолітньої дитини (житло оформлено на самого сина або дочка), то вони можуть використовувати вирахування за малюка.

Нормативна база

Процедура надання податкових вирахувань з нагоди придбання житлоплощі регламентована статтею 220 російського Податкового Кодексу.

Перенесення термінів отримання вирахування присвячені наступні правові норми:

  • пунктів 1 і 2 статті 220 НК РФ;
  • визначення КС РФ № 387-О від 2005 р.

Дані акти підтверджують відсутність законодавчих меж у термінах користування майновими відрахуваннями.

За який період можна отримати податкове вирахування?

Плануючи відшкодування витрат після покупки житлового майна, в першу чергу, важливо знати, за який період можна повернути податковий відрахування. Для використання свого права покупець може охопити будь-який період, що сумарно не перевищує трьох років.

Наприклад, в 2020 році можна повернути гроші з покупки квартири навіть у 2010 році. Однак, повернення буде розпочато лише з 2015 року, тобто за трирічний період, що передує зверненню (2015-2017 роки).

Аналогічно звертатися відразу в 2020 році за поверненням ПДФО після покупки житла в 2020 році не обов'язково. Зробити це можна в будь-який час, хоч у 2020 або 2025 році.

За квартиру

Після покупки квартири вирахування надається по різним видам витрат:

  • з вартості нерухомого об'єкта;
  • за сплаченими іпотечними процентами;
  • з витрат на обробку/ремонт при їх відсутності в новобудові.

Коли і куди звертатися?

У статті 220 НК РФ встановлено, що звертатися за майновим вирахуванням в ИФНС можна не раніше, ніж після закінчення поточного податкового періоду. Отже, по квартирі, купленої в 2020 році почати відшкодовувати витрати можна лише з 2020 року.

При бажанні покупця не обов'язково чекати закінчення року. Другий варіант надання вирахування передбачає припинення сплати роботодавцем ПДФО відразу після покупки працівником житла і звернення за поверненням.

Допускається наступне розподіл майнового вирахування:

  • шляхом її перенесення на наступні податкові періоди (без будь-яких меж);
  • за допомогою зміщення податкового періоду назад.

Останній спосіб передбачає повернення ПДФО з нагоди покупки житла не більше, ніж за трирічний період, що передує року заяви про надання вирахування. Якщо за цей час вся сума не буде повернута, залишок переноситься на майбутнє або анулюється в залежності від ситуації.

Щодо майбутніх періодів обмежувальні межі зазвичай пов'язані з припиненням статусу платника прибуткового податку. Наприклад, покупець житлоплощі може вийти на пенсію або з інших причин припинити трудову діяльність. Отже, пролонгація цього терміну також не нескінченна.

Перелік документів

Щоб повернути гроші з покупки квартири через податковий орган, потрібно підготувати наступний перелік документації:

  • Посвідчення особи заявника (паспорт або інше).
  • Документальне засвідчення зробленої покупки житлового об'єкту (свідоцтво про право власності, витяг з реєстру, розписка про передачу грошей, банківське платіжне доручення тощо).
  • Довідка про сплачений у бюджет прибутковий податок за відповідний рік (оформляється роботодавцем форма 2-ПДФО).
  • Податкова декларація, що складається платником податку самостійно за певний рік на відповідному бланку 3-ПДФО.
  • Особиста заява про бажання використовувати вирахування, що оформляється у вільній формі (за зразком).

Зразок довідки про доходи за формою 2-ПДФО тут,

зразок заяви на отримання податкового вирахування тут.

Скільки разів можна?

Кількість разів звернення за вирахуванням залежить від року придбання житла. Якщо угода укладена до 2014 року, то зробити це можна тільки один раз за все життя незалежно від сумми.
Приміром, за купленою в 2012 році кімнаті за 230 000 рублів можна повернути 29 900 рублів (13% від вартості). А за придбану квартиру в цьому ж році за 1,5 мільйонів рублів поверненню підлягає сума в 195 000 рублів.

При оформленні квартири з 1 січня 2014 року застосовуються дещо інші правила, що стосуються максимальної межі вирахування. Якщо він не вичерпаний з першої покупки, залишок можна отримати при наступному придбанні житла.

Наприклад, з житлоплощі, купленої в 2016 році повернуто 125 000 рублів. Дана сума менше встановленого законом можливого ліміту. Тому, купивши в наступні роки нерухомість, можна в черговий раз звернутися за вирахуванням до повного вичерпання належної суми.

Сума

Максимально можлива сума повернення майнового вирахування становить 260 000 рублів. За базу в розрахунках береться 2 000 000 рублів. Так, з квартири вартістю 3, 4 або більше рублів повернути можна не більше 260 000 рублів.

Якщо ж за житло сплачено менше, максимальної бази, наприклад, 1,3 мільйона рублів, то сума становить 13% від понесених витрат: 1 300 000 * 13% = 169 000 (рублів).

Грунтуючись на правилі повного вичерпання майнового вирахування, залишок можна перенести на майбутнє, повернувши з купівлі іншого житла ще 91 000 рублів (260 000 – 169 000).

Терміни та варіанти виплати коштів

Терміни повернення залежать від декількох факторів:

  • По-перше, від розміру зарплати. Чим він більше, тим швидше вдасться відшкодувати витрати. За кожен рік повертається сума в межах сплаченого за цей же рік ПДФО, решта переноситься на майбутні періоди.
  • По-друге, оформити вирахування платник податку має право за власним вибором — в ИФНС, на роботі.

У першому випадку подавати заяву дозволяється не раніше року, наступного за роком, в якому придбана житлоплощу. Гроші зараховуються на зазначений заявником рахунок відразу в сумі річний (або трьохрічної) виплати податку.

На всю процедуру йде не більше 4-х місяців, необхідних для перевірки документів (3 місяці) і безпосереднього переказування коштів (1 місяць).

Другий варіант передбачає припинення вирахування з зарплати ПДФО відразу з моменту звернення до роботодавця. Закінчення року очікувати в такому разі не вимагається.

Вирахування діє до анулювання залишку або припинення праці. При зміні роботи повернення відновлюється з наступного податкового періоду.

На відео про отримання вирахування

Читай також: