Як отримати податкове вирахування за навчання дитини?

Відшкодувати витрати на освіту дитини шляхом податкового вирахування можна на роботі або в ИФНС. Процедура складається з збору та оформлення документів, подачі їх в податковий орган, перевірки та прийняття рішення про надання вирахування, перерахування грошових коштів.

Умови повернення

Відрахування надається батькам, які оплатили навчання дітей у різних навчальних закладах: ВУЗах, технікумах, школах, дитячих садах, спеціалізованих організаціях.

Обов'язковою умовою є оформлення навчального договору на платника податків. Освітня організація, що надає послуги, повинна мати ліцензію.

Також обов'язково дотримання наступних умов:

  • дитина не досягла 24 років;
  • навчання ведеться в очній формі;
  • оплату справив батько за власні кошти (не з материнського капіталу, благодійного фонду тощо);
  • заявник є платником ПДФО, тобто має офіційний дохід, оподатковуваний за ставкою 13%;
  • за витратами на навчання є документальне підтвердження;
  • оплата зроблена не раніше, ніж 3 роки тому (встановлений термін давності).

Право на вирахування втрачається у разі вступу дитини в шлюб до досягнення 24-річного віку.

Закон

Податкові відрахування з нагоди оплати освітніх послуг для дітей регламентовані 219-ї статті НК РФ. Порядок їх надання встановлено пунктом 2.

Наказами ФНС Росії щорічно затверджуються форми декларацій для отримання податкових вирахувань. Так, наказом № ММВ-7-11/671@ від 24.12.2014 р. введено бланк для оформлення документа за 2015 і 2016 роки, а наказом ФНС № ММВ-7-11/822@ від 25.10.2017 р. – за 2020 рік.

Окремим питанням присвячені федеральні закони і підзаконні правові акти. Наприклад, за статтею 1 ФЗ № 85 від 2015 року з 2016 року платникам ПДФО надано право повернення податку при оплаті навчання дітей через роботодавця.

Податковий вирахування за навчання дитини

Наше соціально спрямоване держава прагне надавати своїм громадянам фінансову допомогу у різних формах. Податкова служба відшкодовує частину витрат на навчання дітей за допомогою повернення батькам прибуткового податку, утриманого з них раніше.

У Вузі (інститут чи університет)

Повернення податку за навчання дитини в інституті, університеті, академії можливий при дотриманні трьох умов:

  • Освітня організація здійснює ліцензовану діяльність.
  • Заявник офіційно працює, за нього відраховується ПДФО.
  • Дитина у віці до 24 років навчається на денному відділенні.

Не грає ролі місце знаходження університету чи інституту. Податок повертається за навчання в російських і зарубіжних ВУЗах при отриманні, як першого, так і другого освіти.

Податкове законодавство не обмежує і форму власності освітньої організації: вона може бути як державній чи муніципальної, так і приватної.

Очна та заочна форма

Пільга надається лише при оплаті навчання дитини на денному відділенні (пп. 2 п. 1 ст. 219 НК РФ). Як роз'яснено Мінфіном, за вечірньою, заочною та очно-заочній формі його неможливо отримати.

Очне навчання повинно бути підтверджено батьком офіційним документом:

  • договором з освітньою організацією, зроблено відповідну вказівку;
  • довідкою навчального закладу при відсутності вказівки на очну форму в контракті.

Заняття в автошколі, гуртках, секціях, на додаткових курсах зазвичай проводяться за денною формою. Очне навчання припускає сталість навчального процесу, заочне – певну періодичність.

Приклад. Короткова Р. П. заплатила за заняття своєї 19-річної дочки в автошколі суму 28 000 рублів. Оскільки в договорі не прописана форма навчання, жінка взяла з автошколи довідку, що підтверджує очну навчання. Вона має право відшкодувати 3 640 рублів (28 000 * 13%).

Є обмеження за віком дітей?

Відрахування надається тільки за навчання дітей, які не досягли на дату внесення оплати 24-річного віку (пп. 2 п. 1 ст. 219 НК РФ).

Наприклад, син Валуєва Р. Ж. навчається в університеті на денному відділенні. Чоловік оплачує навчання помісячно (6 500 рублів). 5 травня 2020 року синові Валуєва Р. Ж. виповнилося 24 роки. Отже, чоловік отримає податковий відрахування за навчання дитини у 2020 році до цієї дати (за 4 місяці (січень-квітень)). Сума повернення дорівнює: (6 500 * 4) * 13% = 3 380 (рублів).

За який період можна повернути?

За весь навчальний час: до кінця року, в якому учневі виповнилося 24 роки або до останнього місяця навчання. В інспекцію потрібно звертатися по завершенні року, в якому було сплачено навчання.
При внесенні оплати відразу за кілька років, документи також подаються за роками або один раз за три попередніх роки.

У 2020 році можна відшкодувати витрати на освітні послуги для дітей за 2020 рік або відразу за 2015-2017 роки. Здавати документи дозволяється і при досягненні дитиною 24 років, і при закінченою навчанні.

Сума

Розмір повернення визначається в межах одного року і обмежується:

  • сумою прибуткового податку, сплаченого в бюджет батьком за відповідний рік (якщо доходу, оподатковуваного ПДФО не було, то повертати нічого);
  • максимально можливим річним лімітом на одну дитину – 6 500 рублів, тобто 13% з 50 000 рублів.

Наприклад, Карачунова О. Д. заплатила за навчання сина в 2020 році в інституті на очному відділенні суму в розмірі 89 000 рублів і дочки в музичній школі – 24 000 рублів. За цей рік жінка заробила 420 000 рублів. Її прибутковий податок становив 54 600 рублів (420 000 * 13%).

За 2020 рік жінка має право повернути: 6 500 рублів (максимально можлива сума) за навчання сина та 3 120 рублів (24 000 * 13%) за навчання доньки. Сплачений нею ПДФО перевищує загальний розмір відрахування (9 620 рублів), отже, Карачунова О. Д. зможе повернути всю суму.

Як отримати?

Для отримання вирахування передбачено два способи. Перший – звернення в ИФНС. Послідовність дій наступна:

  • Оплата навчання протягом календарного року (частково по місяцях, семестрах або повністю).
  • Підготовка необхідних документів та надання їх в ИФНС за місцем прописки батьків.
  • Отримання грошових коштів на особовий рахунок заявника, вказаний в заяві на відрахування.

Другий спосіб не вимагає очікування кінця року. За письмовою заявою платника податків, його роботодавець оформляє вирахування в будь-який час протягом року.

Для цього необхідно:

  • Працівникові, оплатив навчання дитини, подати заяву в ИФНС про бажання використовувати вирахування.
  • Протягом місяця отримати в податковій інспекції повідомлення, що підтверджує право платника податків на відрахування.
  • Отримане підтвердження здати в бухгалтерію на роботі і написати заяву про дострокове надання податкового відрахування.

Необхідні документи

Основні документи: декларацію 3-НДФЛ і заяву. Однак, вони заповнюються на основі певних відомостей, які необхідно офіційно підтвердити.

Тому додатками до них є оригінал довідки 2-ПДФО про суму утриманого податку та копії:

  • договору з освітньою організацією, оформленого на ім'я батька;
  • довідки про очної навчання дитини, якщо в договорі немає вказівки;
  • платіжних документів;
  • свідоцтва про народження учня (судового рішення про усиновлення);
  • ліцензії навчальний заклад, якщо реквізити не прописані в договорі.

Зразок довідки про доходи за формою 2-ПДФО тут,

зразок заяви на отримання податкового вирахування за навчання тут.

В окремих випадках вимагається такі копії:

  • свідоцтва про шлюб (при оформленні вирахування батьком, який фактично не вносив оплату за навчання);
  • рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки при витратах на навчання підопічного.

Заяву на відрахування оформляється у вільній формі. В документі необхідно вказати рахунок, банківські реквізити, куди заявник бажає перерахувати кошти, і повернену суму.

Строки і способи виплати

При оформленні вирахування у роботодавця податок перестануть утримувати з першого місяця, наступного за місяцем подання заяви.

Звернувшись в податковий орган, треба почекати. За 3 місяці проходить перевірка документів, потім протягом місяця гроші зараховуються на банківський рахунок заявника.

На відео про оформлення вирахування за навчання

Читай також: