Розмір податку на нерухоме майно організацій

Податок на нерухоме майно організацій встановлено на підставі податкового законодавства РФ. Він відноситься до регіонального увазі податкових внесків і стягується з юридичних осіб, що мають у власності нерухомість.

Розмір цього податку залежить від податкової ставки. Її призначають регіональні влади в межах, які встановлені Податковим кодексом. Також місцева влада може вводити в конкретному регіоні додаткові пільги з цього податку, крім тих, що прийняті на федеральному рівні.

Хто платить?

Платниками податків даного виду внесків є російські та іноземні компанії. При цьому з останніх стягується податок за умови, що вони ведуть діяльність на території Росії через офіційні представництва, а також (або) мають у своєму розпорядженні будь-якою нерухомістю в країні.

Що є об'єктами оподаткування?

В якості таких об'єктів виступає нерухоме майно, яке відображається в бухгалтерському обліку як основний засіб.

Для іноземних підприємств об'єктами оподаткування є нерухомість, отримана на підставі концесійного угоди і експлуатується на праві володіння.

Не підлягають обкладенню майновим податком:

  • природні об'єкти, у тому числі земельні наділи, водні об'єкти та інші ресурси;
  • майно, яке було передано органам виконавчої влади для певних цілей.

Законодавче регулювання

У ст. 374 НК РФ пояснюється, що саме використовується в якості об'єкта оподаткування для підприємств.

У ст. 378.2, ст. 375 йдеться про те, що ряд нерухомості, що належить організаціям, обкладається податком виходячи з кадастрової ціни. У загальному ж випадку оподаткування майна юридичних осіб відбувається виходячи із середньорічної ціни майна.

381 ст. НК РФ містить перелік пільгових категорій за даним типом податкових внесків.

Податок на нерухоме майно організацій

Для яких типів нерухомого майна база з податку визначається по кадастрової вартості:

  • нежитлове нерухоме майно, в якому передбачається розміщення офісних приміщень, торгових площ, об'єктів обслуговування та громадського харчування;
  • торгові, а також адміністративні центри;
  • об'єкти нерухомості зарубіжних підприємств, які не ведуть бізнес у РФ через представництва;
  • нерухомість, яка не враховується в бухгалтерському обліку як основного засобу.

Використовувати визначення бази податку з кадастрової ціною можливо при дотриманні наступних умов:

  • об'єкт входить в перелік об'єктів, для яких база з податку визначається на підставі кадастрової ціни;
  • за місцем розташування об'єкта нерухомості введено в дію регіональний закон, який дозволяє розраховувати податкову базу, виходячи з кадастрової вартості.

По всіх інших випадках обчислення податкової бази для майна організацій здійснюється за середньорічною вартості.

Згідно з вимогами законодавства, юридичні особи зобов'язані самостійно розраховувати суми податкових внесків до сплати.

Окремі категорії платників податків ‒ юридичних осіб звільнені від цього виду внесків або мають пільги:

  • Організації інвалідів в РФ за умови, що кількість інвалідів та їх представників у складі організації становить не менше 80%.
  • Релігійні організації. При цьому пільга поширюється лише на те майно, яке використовується ними для ведення релігійної діяльності.
  • Адвокатські бюро, колегії адвокатів та юридичних консультацій.
  • Організації, що спеціалізуються на виробництві фармацевтичної продукції.
  • Державні наукові центри.
  • Резиденти особливої економічної зони. Пільга застосовується щодо майна, яке обліковується на балансі таких фірм.

Розмір

Для розрахунку розміру податку на нерухоме майно юридичних осіб застосовується формула:

Податок на майно за рік = податкова ставка × податкова база

При цьому сума податкового внеску, котра має бути сплачена в казну за підсумками податкового періоду, визначається наступним чином:

Сума до сплати = податок на майно за рік ‒ авансові платежі

Величина авансових платежів розраховується за формулою:

Авансовий внесок = (вартість нерухомості × податкова ставка)/4

Наведемо приклад розрахунку:

Станом на 1.01.2016 на балансі підприємства ТОВ «Вектор» числиться адміністративна будівля. Кадастрова ціна даного об'єкта становить 40 000 000 рублів. Влади суб'єкта, де розташовується будівля, ввели податкову ставку майнового податку в розмірі 1,2%.

Розмір податку за рік складе:

40 000 000 × 1,2%/100% = 480 000 рублів

Платник податків ТОВ «Вектор» зобов'язаний вносити авансові платежі:

  • за 1 квартал: 40 000 000 × 0,012 × 1/4 = 120 000 рублів;
  • за півріччя: 40 000 000 × 0,012 × 1/4 = 120 000 рублів;
  • за 9 місяців: 40 000 000 × 0,012 × 1/4 = 120 000 рублів.

Загальна сума авансових платежів: 120 000 × 3 = 360 000 рублів. Дана величина віднімається з розміру податку за рік для розрахунку суми, що залишилася, яка підлягає сплаті: 480 000 ‒ 360 000 = 120 000 рублів.

Саме стільки організація повинна сплатити в бюджет за підсумками року, щоб уникнути застосування штрафів та інших санкцій.

Ставка

Максимальна ставка по даному виду податку встановлена на законодавчому рівні і дорівнює 2,2%.

Дозволено варіювання податкової ставки в залежності від категорії майна платника податків по регіонах. У Москві, наприклад, податкова ставка для всіх категорій платників ‒ юридичних осіб встановлена на максимальному рівні.

Терміни сплати

Порядок і строки сплати податку на нерухоме майно організацій в 2020 році встановлюються на підставі законів, прийнятих в суб'єктах Російської Федерації.

Наприклад, для р. Москви вони встановлені наступним чином:

  • Податок на майно, який підлягає сплаті після закінчення податкового періоду, повинен бути внесений у скарбницю не пізніше 30 березня.
  • Суми авансових платежів повинні бути внесені протягом 1 місяця з дати завершення звітного періоду.

Податкові декларації подаються у Податкову інспекцію до 30 березня року, що настає за періодом, вважається звітним.

Точний термін їх подачі в конкретному регіоні краще уточнювати на офіційному сайті Податкової інспекції.

Подача звітності

Податковим періодом по даному виду податків вважається календарний рік. У ролі звітних періодів виступають квартал, півріччя, а також 9 місяців.

У ці терміни юридичні особи повинні здавати звітність. Проте місцева влада може і не вводити дані звітні періоди.

Звітність подається у відділення Податкової інспекції за місцем знаходження нерухомості. Туди ж повинен бути сплачений податок. Для надання звітності використовується стандартний бланк декларації.

Декларація разом з розрахунком за майновим податком може бути надана платниками податків ‒ юридичними особами як в паперовому, так і в електронному варіанті.

На відео про податок на майно організацій

Читай також: