Правила реєстрації

Реєстрація являє собою повідомлення міграційних органів про зміну місця проживання чи перебування громадянина. Найчастіше подібна міра дозволяє не тільки фіксувати приріст або убуток населення у муніципалітеті або країні, але і допомагати правоохоронним органам при пошуку тієї чи іншої особи.

Загальні відомості

Під правилами реєстрації розуміються визначені законодавством норми, в рамках яких здійснюється будь-яка діяльність по реєстрації громадян на території держави як постійно проживають, так і тимчасово прибулих.

На 2020 рік в Росії існує два види реєстрації:

 1. Постійна, яка характеризується штампом у паспорті, можливістю постійного проживання на житловій площі, збільшенням суми оплати послуг ЖКГ, можливістю впливу на прийняття рішення про прописку інших осіб, можливістю прописувати на постійній основі дітей.
 2. Тимчасова, що дозволяє проживати на території житлового приміщення, тимчасово прописувати дітей, мати можливість відправляти дитину в школу або дитячий сад за місцем реєстрації.

Закон

Згідно із законодавством, діяльність по реєстрації громадян регулюється кількома нормативними актами:

 • правилами реєстрації, введені в законодавство постановою Уряду №713;
 • законом РФ №5242-1 «ПРО право громадян РФ на свободу пересування, вибір місця перебування і проживання в межах РФ»;
 • ФЗ «ПРО міграційний облік іноземних громадян та осіб без громадянства в РФ» № 115;
 • частково Житловим кодексом;
 • частково Кпап (стаття 19.15).

Правила реєстрації вказують на основні і ключові положення, в рамках яких повинна здійснюватися реєстраційна діяльність. Також в даному НПА вказано, необхідний для процедури перелік документів.

Закони №5242-1 і 115-ФЗ закріплюють норми, які вказують на можливість громадян Росії та іноземних громадян пересуватися по території держави у вільному порядку, однак з наявністю в них одного з видів реєстрації для врахування внутрішньої і зовнішньої міграції.

РК вказує на захист прав власності громадян, а також всі питання, що стосуються житлових правовідносин у сфері реєстрації.

Згідно з нормами Кпап, відбувається накладення адміністративного покарання за недотримання норм попередніх нормативних актів.

Правила прописки

Законодавчі акти чітко визначають загальні правила реєстрації громадян, тим не менш, для приватних ситуацій характерні особливі риси і нюанси, знання яких дозволить уникнути помилок і оформити всі документи в зазначені законом терміни.

За місцем проживання

Реєстрація за місцем постійного проживання має ряд особливостей, які виділяють її на тлі тимчасової реєстрації.

Постійна прописка оформляється у вигляді штампа в паспорті на спеціально відведеній для цього сторінці. Основними її характеристиками є:

 • законне постійне проживання в квартирі, де зареєстровано особу;
 • можливість вписувати на житлоплощу дітей без обліку метражу, з урахуванням метражу близьких родичів без попередження власника;
 • існуюча можливість з повідомленням і дозволом власника вписувати інших людей;
 • давати дозвіл або заборона на вписування інших людей і т. д.

Виписати мешканця з постійною реєстрацією непросто, якщо він відмовляється це зробити самостійно. Необхідно звернення до суду і судове рішення на здійснення такого бажання власника.

Оформлення реєстрації за місцем проживання відбувається тільки в присутності власників житлового приміщення і тільки з їх згоди.

За місцем реєстрації

Прописка за місцем перебування дає набагато менше прав на користування жилим приміщенням і для її оформлення потрібно не тільки стандартний пакет документів, але і договір найму (безоплатного користування) жилого приміщення, який в паспортному столі або іншому уповноваженому органі підтвердить легальність проживання.

Договір необхідно скласти до звернення в реєструючі органи і тільки потім займатися оформленням реєстрації.

Тимчасова прописка в сукупності з договором дозволяє:

 • проживати в квартирі;
 • прописувати на тимчасовій основі дітей без згоди власника;
 • користуватися житлом;
 • влаштуватися на роботу в даному муніципалітеті;
 • оформити дитину в дитячий сад або школу за місцем прописки.

При цьому основна особливість тимчасової реєстрації полягає в тому, що вона оформляється на конкретно визначений строк і закінчується в момент припинення дії виданого вкладиша.

Оформити прописку можна і без особистої присутності власника квадратних метрів, достатньо його письмового звернення через портал Держпослуг.

Неповнолітніх дітей

Прописка неповнолітнього також володіє рядом особливостей і правил, знання яких може вберегти від розповсюджених помилок.

Для оформлення реєстрації дитини не потрібно дозвіл і згоду власника квартири, однак необхідно, щоб один з батьків був прописаний в цьому житлі, так як згідно з Сімейним законодавством дитина може бути прописаний тільки там, де прописані його батьки або один з батьків.

При реєстрації дитини до 14-ти років, всі необхідні документи заповнюються представниками неповнолітніх – батьками, опікунами.

Діти, чий віддасть дозволив їм отримати паспорт, повинні власноруч займатися оформленням всіх паперів з дозволу батьків. Також з 14-ти років дитина може бути прописаний окремо від батьків, наприклад, у бабусі чи інших родичів.

На оформлення реєстрації дитини за місцем проживання одного з батьків необхідно надання згоди на дану процедуру другого.

Новонародженої дитини

У Росії існують особливі правила прописки новонародженого дитини, які максимально захищаю права дитини і матері на гідне існування.

Так, згідно із загальними правилами прописки дитина автоматично реєструється за місцем прописки матері на тимчасовій основі. Тимчасова шкала, протягом якого батьки повинні визначитися з місцем постійної реєстрації не встановлена, тому санкцій не буде.

У той же час якщо найкращим варіантом для дитини буде реєстрація за адресою прописки батька, від матері додатково до стандартного пакету документів має бути докладено згоду. В іншому процедура фактично повторює реєстрацію неповнолітнього.

Іноземних громадян

Оформлення реєстрації іноземних громадян має бути здійснено незалежно від того, які правовідносини встановлені між Росією і батьківщиною іноземця.

Постійно проживають іноземці на території Росії повинні пройти процедуру реєстрації протягом семи днів з моменту в'їзду в країну.

Тимчасово прибулі громадяни інших держав також повинні пройти процедуру реєстрації в органах ФМС, або інших уповноважених органах, при цьому протягом трьох днів їм необхідно отримати посвідку на проживання і тільки потім оформляти тимчасову прописку.

У приватизовану квартиру

Правила прописки у приватизовану квартиру практично нічим не відрізняються від стандартного набору положень про реєстрацію, так як приватизована квартира має власника і тільки він вирішує, кого ставити, а кого ні в своє житло.

Для оформлення реєстрації на ряду зі стандартним пакетом документів необхідно надати:

 • згоду на прописку від всіх власників, якщо житло розділено на частки;
 • згода одного власника, якщо воно належить одноосібному власнику;
 • згода всіх зареєстрованих там громадян.

Як виняток, один із власників житла може прописати близьких родичів, не повідомляючи і не беручи згоду на проведення цієї процедури у інших власників.

В муніципальне житло

Оформлення реєстрації в муніципальному житлі має особливі нюанси, так як прописка на такий житлоплощі можлива тільки у разі:

 • отримання дозволу від муніципалітету, так як будь проживає в муніципальному житлі людина, лише наймач житла, тому реєстрація може бути здійснена тільки з дозволу органів місцевого самоврядування;
 • наявності згоди на прописку від інших зареєстрованих за цією адресою громадян.

При цьому зазначається, що дозвіл муніципалітету не потрібно на прописку близьких родичів і дітей вже зареєстрованої особи.

Варіанти оформлення

Для того щоб правильно і швидко оформити реєстрацію, необхідно вірно зібрати документи і подати їх в уповноважені органи.

Пакет документів

Для всіх учасників реєстрації необхідно надання наступного пакету паперів:

 • документи, які повинні підтвердити особистості реєструються і реєструючого громадян – паспорта, у випадку з малолітніми – свідоцтво про народження;
 • документи, що підтверджують право власності на житло;
 • договір оренди (безоплатного користування) або соц. найму;
 • листок вибуття і виписка з будинкової книги при необхідності;
 • заява від реєструється;
 • згода власника житла.

В особливих випадках можуть знадобитися і інші документи, так як даний перелік є найбільш загальним.

Зразок згоди власника на реєстрацію тут.

Зразок заяви

Заява на реєстрацію оформляється за певним зразком.

Зразок заяви про реєстрацію за місцем проживання,

зразок заяви про реєстрацію за місцем перебування тут.

Куди звертатися?

Для того, щоб оформити реєстрацію будь-якого виду, можна звернутися до:

 • ФМС;
 • паспортний стіл;
 • МФЦ.

Тільки ці органи мають право оформлення реєстрації, будь-яка приватна діяльність з надання такого роду послуг незаконна.

Також реєстрація громадян здійснюється безкоштовно.

Терміни

Строки, протягом яких всім особам необхідно оформити реєстрацію, чітко зафіксовані:

 • для громадян Росії на оформлення постійної реєстрації дається сім днів;
 • росіяни можуть оформити тимчасову реєстрацію протягом 90 днів з моменту приїзду в новий населений пункт;
 • іноземні громадяни повинні бути зареєстровані протягом семи днів з моменту приїзду, або з моменту отримання виду на проживання.

Порушення строків оформлення несе за собою адміністративне покарання у вигляді накладення штрафу на особу.

Реєстрація стала невід'ємною частиною кожного росіянина і іноземного громадянина, який відвідав Росію, так як з деяких пір дана міра стала особливо обов'язковою і допомагає міграційній службі відслідковувати потік зовнішньої та внутрішньої міграції.

На відео про оформлення реєстрації

Читай також: