Хто повинен платити податок на майно?

За законом кожен власник майна повинен сплачувати відповідний податок. Це свого роду данина нашій державі за те, що воно дозволяє своїм громадянам володіти майном. Спробуємо розібратися детальніше з тим, хто платить податок на майно і як його слід розраховувати.

Загальні відомості

Платити податок зобов'язані всі громадяни та організації, що володіють оподатковуваним майном. Наразі детально розписаний чолі 32 Податкового кодексу.

Платником податку може бути будь-який громадянин незалежно від того, чим він займається і працює на даний момент. Аж до того що майновий податок повинні платити навіть діти за умови, що вони володіють відповідною власністю.

Законодавча база

При проведенні розрахунку податку для фізичних осіб в якості основної бази береться інвентаризаційна ціна нерухомої власності.

У разі, якщо на одного громадянина оформлено відразу кілька об'єктів, то для проведення розрахунку слід брати суму вартості даних об'єктів.

При необхідності дізнатися дану вартість власності можна подивившись в документах БТІ.

Фізичні особи зобов'язані платити податок поле отримання повідомлення з податкової. У ньому вже вказана точна сума податку.

У випадку з юридичними особами можуть використовувати дві податкові бази. Все залежить від об'єкта оподаткування:

  • Залишкова вартість нерухомості з урахуванням річного зносу. Дану інформацію слід брати з бухгалтерського обліку.
  • Кадастрова вартість. Використовується для окремих об'єктів оподаткування. Наприклад, торговельні комплекси, адміністративні центри. Цей момент розглянуто детальніше в статті 378 ПК.

Хто платить податок на майно?

Оплата майнового податку лягає громадян, які володіють наступними категоріями власності:

  • будинок на землі;
  • приміщення, призначене для житла (наприклад, кімната або квартира);
  • гараж або місце для паркування;
  • загальний нерухомий комплекс;
  • незакінчений об'єкт будівництва;
  • інші будівлі і споруди;
  • частка в одному з нерухомих об'єктів перерахованих вище.

Житлові будівлі та будинки знаходяться на земельних ділянках, призначені для ведення садового, городнього господарства або будівництва слід відносити до житлових будинків.

Загальне майно, що відноситься до багатоквартирного будинку (сходові прольоти, підвали, горища тощо) не підлягає оподаткуванню.

Юридичні особи

Якщо посилатися на статтю 373 НК, то серед юросіб платити податок на майно мають ті компанії, у яких є відповідні об'єкти, якими вони володіють на базі довірчого управління, тимчасового розпорядження, а також за концесійного договору.

ІП

ІП повинні оплачувати майновий податок тільки з тих об'єктів власності, які вони використовують для ведення підприємницької діяльності.

Податки на особисте нерухомості вони повинні платити у відповідності з порядком, передбаченим для фізичних осіб.

Фізичні особи

Посилаючись на статтю 1 Закону під номером 2003-1, платниками майнового податку визнаються громадяни володіють нерухомістю, яка є об'єктом оподаткування.

У разі, якщо власність, яка підлягає оподаткуванню, знаходиться в частковому володінні, платником є кожна з власників пропорційно частці майна, якою він володіє.

У разі, якщо об'єкт оподаткування є спільною власністю, то відповідно кожен з власників несе рівну відповідальність щодо даного об'єкта перед державою.

Пенсіонери

Після останньої реформи багатьом незрозуміло, чи мають пенсіонери платити податок на майно в 2020 році. Відповідь — ні. Дана категорія громадян може претендувати на отримання податкових пільг по сплаті майнового податку.

Це відноситься до людей, які досягли певного віку:

  • у жінок – 55 років;
  • у чоловіків 60 років.

Право на пільги щодо податку є у всіх пенсіонерів без винятку. Не має значення, чи продовжують вони працювати чи ні.

Отримати пільгу можна тільки по одному об'єкту нерухомості однієї категорії. Тобто якщо у громадянина є дві квартири (два будинки, два гаража і так далі), то скористатися пільгою можна буде тільки по одному об'єкту. По решті об'єктів (якщо вони є) доведеться платити в стандартному порядку.

Для того щоб застосувати пільгу, об'єкт нерухомості не повинен використовуватися для отримання прибутку.

Інваліди

Дана категорія населення також може претендувати на пільгу по сплаті майнового податку.

У першу чергу це відноситься до:

  • інвалідам I і II груп;
  • інвалідам з дитинства.

Порядок і умови отримання такі ж (не можна використовувати для підприємницької діяльності, отримати пільгу можна тільки по одному об'єкту кожного виду та інше).

Для отримання даної пільги потрібно надати свідоцтво про інвалідність та підтвердити право володіння майном.

Багатодітні сім'ї

Також на отримання пільги можуть претендувати багатодітні сім'ї. Пільги для цієї категорії громадян встановлюються місцевою владою. Сім'ю можна вважати багатодітної, якщо в ній є три і більше дітей.

Для отримання податкової пільги дохід цієї сім'ї повинен бути нижче прожиткового мінімуму в перерахунку на кожного члена сім'ї.

Після присвоєння статусу багатодітної сім'ї для оформлення податкової пільги потрібно подати відповідну заяву.

Неповнолітні діти

Повний перелік громадян звільняються від сплати податку зазначено в статті 4 закону РФ від 1991 року.

Неповнолітні діти в цей список не включені. Значить, що якщо вони є власниками нерухомості (наприклад, отримали у спадок) підлягає оподаткуванню, то повинні платити майновий податок також як і інші фізичні особи.

Якщо грунтуватися на першій частині НК РФ, а також на Цивільний кодекс, то всі обов'язки по сплаті податку на власність неповнолітніх громадян лягати їх батьків або законних представників.

У деяких регіонах (наприклад, в Новосибірську) інколи діти можуть бути звільнені від сплати податку, наприклад:

  • неповнолітні громадяни з багатодітних сімей;
  • сироти та діти без батьків;
  • сироти та діти без батьків у віці від 18 до 23 років.

Військовослужбовці

Якщо посилатися на пункт 1 статті 407 ПК, то військовослужбовці також відносяться до числа громадян, що претендують на отримання податкової пільги по сплаті майнового податку.

Це відноситься і до тих, хто був звільнений з числа військовослужбовців з наступних причин:

  • після досягнення максимального віку;
  • після служби 20 років і більше;
  • у разі виникнення проблем зі здоров'ям.

Розмір платежу

Порядок розрахунку досить простий, необхідно помножити два показника, а саме — податкову базу і ставку.

Податкова ставка

Оскільки розрахунок може здійснюватися на підставі кадастрової та інвентаризаційної ціни, то розмір ставки у кожному з випадків може відрізнятися

Якщо ґрунтуватися на пункт 1 статті 406 ПК, то при розрахунку на підставі кадастрової вартості розмір ставки не може перевищувати:

  • 0,1% у разі, якщо об'єктом є житловий будинок, квартира, гараж, машина-місце, кімната, загальний комплекс;
  • 2%, якщо вартість об'єкта більше 300 мільйонів рублів;
  • 0,5% використовується для всіх інших об'єктів.

Якщо ґрунтуватися на пункт 4 статті 406, то при розрахунку на підставі інвентаризаційної вартості розмір податкової ставки не може перевищувати:

  • 0,1%, якщо інвентаризаційна ціна нерухомості не більше 300 тисяч (з урахуванням дефлятора);
  • 0,1-0,3%, якщо від 300 тисяч до 500 тисяч;
  • 0,3-2%, якщо більше 500 тисяч.

Як розрахувати?

Розрахунок майнового податку проводиться представниками ФНС. Потім за адресою місця проживання громадянина надсилається відповідне податкове повідомлення.

Починаючи з 2015 року діє новий порядок розрахунку податку. Даний момент описано в главі 32 НК. Згідно з новим порядком розрахунок проводиться не з інвентаризаційної, а по кадастрової вартості, оскільки вона найбільше наближена до ринкової ціни.

Повний перехід на розрахунок за кадастрової ціною повинен бути здійснений до 2020 року. На даний момент в деяких регіонах розрахунок досі виробляють з інвентаризаційної вартості.

При використанні кадастрової ціни слід використовувати таку формулу:

Податок = (Кадастрова ціна — відрахування) * розмір частки * ставку

При використанні інвентаризаційної ціни слід використовувати таку формулу:

Податок = Інвентаризаційна ціна * розмір частки * ставку.

Право на пільги

Деякі категорії громадян можуть бути звільнені від сплати майнового податку, наприклад:

  • герої РФ і СРСР;
  • інваліда I і II групи, інваліди з дитинства;
  • учасники вітчизняної війни та інших військових конфліктів, в яких брала участь Росія;
  • жертви Чорнобиля;
  • військові та інші.

Повний список громадян перераховано до статті 4 Закону під номером 2003-1.

Що стосується юридичних осіб, то податковими пільгами можуть скористатися:

організації виконавчої кримінальної системи;

компанії, в яких перебувають інваліди;

компанії, що займаються виробництвом ліків (для отримання пільг це має бути їх основний вид заробітку).

Повний список перераховано в статті 381 НК РФ.

Терміни сплати

Терміни, до якого числа вноситься податок на майно, встановлюються на регіональному рівні. Однак вони не повинні ніяким чином суперечити тим термінам, які вказані в ПК і закон під номером 2003-1.

Для юр осіб наступні терміни:

  • При оплаті через авансові платежі не пізніше місяця з моменту завершення звітного періоду (кварталу). Таким чином, платіж за перший квартал повинен бути проведений до 30 квітня, за другий до 30 липня, за третій до 30 жовтня.
  • При внесенні платежів за рік оплата повинна бути проведена не пізніше 30 березня.

Згідно з пунктом 9 статті 5 Закону під номером 2003-1 для фіз. осіб встановлені такі терміни:

  • громадяни повинні отримати повідомлення до 1 березня;
  • плата повинна бути внесена в термін до 1 листопада.

Відповідальність за несплату

Здійснити оплату слід в зазначені терміни. Якщо з якихось причин повідомлення не прийшло, слід повідомити про це в найближчий відділення податкової. У будь-якому випадку, навіть якщо оплата не була проведена з поважної причини, то все одно потрібно буде понести покарання.

Це можуть бути:

  • штраф;
  • пеня;
  • стягнення боргу в суді.

У більшості випадків при несплаті за кожен день прострочення починає нараховуватися пеня. Штрафи в основному виписуються лише юридичним особам.

На відео про податок на майно

Читай також: