Хто є платником податку на майно?

У Росії, як і більшості країн світу, існує спеціальний майновий податок, сплачуваний як громадянами, так і організаціями. Це прямий податок, що вираховується безпосередньо з об'єктів оподаткування, в якості яких виступає нерухомість, транспорт, велике обладнання.

Питання, пов'язані із сплатою даного збору, регулюються Податковим кодексом і нормативно-законодавчими актами регіонального значення.

Об'єкти оподаткування

Вітчизняні організації та іноземні компанії, що ведуть свою діяльність за допомогою постійних представництв на території РФ, зобов'язані сплачувати податок на будь-які об'єкти рухомого і нерухомого майна, що перебувають у них на балансі і зараховувані до основних засобів.

Для фізичних осіб в якості об'єктів оподаткування виступають:

  • житлові будинки;
  • кімнати, квартири та інші приміщення житлового типу;
  • гаражі та паркувальні місця;
  • єдині нерухомі комплекси;
  • недобудовані будівлі;
  • інші будови, споруди, приміщення.

Правова база

Основні правила і норми, що стосуються нарахування і сплати майнового податку, прописані в Податковому кодексі.

Стаття 373 і стаття 401 визначають коло осіб, які є платниками податків, а в главі 30 цього зводу законів пописано, як відбувається обчислення цього податку.

Крім НК РФ, істотну роль у регламентуванні питань, що мають відношення до майнового податку, відіграють законодавчі акти від регіональних органів виконавчої влади, так як даний обов'язковий платіж відноситься до категорії місцевих.

Платники податку на майно

Обов'язок по сплаті податку на майно з'являється одночасно з правом власності на нього. Останнє, в свою чергу, виникає після здійснення державної реєстрації. Тобто особа стає платником податку, як тільки майно виявляється офіційно зареєстрованим.

У відношенні майна, що перейшло у спадок, нарахування податку відбувається з моменту відкриття спадщини.

Фізичні особи

Платники податку на майно – громадяни, які мають право власності на майно, включене в перелік об'єктів оподаткування згідно із статтею 374 Податкового Кодексу.

У разі перебування майна у спільній частковій власності, при якій власниками визнаються фізичні особи відповідно до їх часток, у такій же пропорції вони повинні сплачувати і податок.

Звільнення від сплати майнового податку не передбачено і для неповнолітніх, що володіють певним майном.

Однак за дитину плату повинні вносити батьки або інші законні представники.

Організації

Відповідь на те, хто є платником податку на майно організацій, міститься в статті 373 НК РФ. Згідно з її положеннями, такими визнаються юридичні особи, у яких є у власності, довірчому управлінні, тимчасовому володінні або розпорядженні, концесії, майнові об'єкти, що підлягають оподаткуванню.

Індивідуальні підприємці здійснюють сплату податку за те майно, яке використовується для реалізації бізнес-діяльності, на тих же підставах, що і юридичні особи.

Розмір

Суми, що підлягають сплаті податку на майно, визначаються нормативно-правовими актами, прийнятими місцевими органами влади з урахуванням обмежень, прописаних у федеральному законодавстві.

Ставка

Поступово у всіх регіонах переходять до того, що в якості бази для нарахування податку буде використовуватися кадастрова вартість конкретного об'єкта.

При цьому розмір податкової ставки не може перевищувати наступних значень:

  • 0,1% — для житлових будинків і приміщень, незавершених об'єктів будівництва, комплексів нерухомості, в яких передбачені житлові приміщення, госпбудівель і споруд площею до 50 квадратних метрів, гаражів та місць для паркінгу;
  • 2% — для об'єктів оподаткування, визначених у статті 378.2 ПК, а також тих, чия кадастрова вартість перевищує планку в 300 мільйонів рублів;
  • 0,5 – для всіх інших об'єктів оподаткування.

Ставки майнового податку для організацій не можуть бути більше 2,2%, якщо інше не передбачають положення 380 статті зводу законів про оподаткування.

Ставка податку, яким обкладаються магістральні трубопроводи, ЛЕП і споруди, які є їх невід'ємною частиною, станом на 2020 рік не може перевищувати 1,9%.

Як і коли оплачувати?

Перерахування податку до держбюджету має здійснюватися не пізніше початку грудня року, наступного за звітним періодом. Сплата цього збору здійснюється на підставі податкового повідомлення, яке повинно бути отримано платником мінімум за 30 днів до того, як настане дата платежу. В даній папері повинен міститися розрахунок податкової бази та указу конкретна сума податку, що підлягає сплаті.

Однак дане правило стосується виключно фізичних осіб, так як обов'язком організацій є самостійний розрахунок розміру податкового платежу і своєчасне його перерахування до бюджету.

Право на пільги

Існуючі пільги щодо майнового податку можна розділити на федеральні, передбачені для окремих категорій громадян для конкретних видів майна, а також на пільги, які встановлюють органи місцевого самоврядування і муніципальні влади.

Податковим кодексом передбачено можливість звільнення від сплати майнового податку виключно щодо одного об'єкта кожного з видів.

Не надаються такі пільги щодо об'єктів, які мають кадастрову вартість, що перевищує поріг в 300 мільйонів рублів.

На законодавчому рівні від необхідності сплати майнового податку звільнені маркетингові партнери, які співпрацюють з Міжнародним олімпійським комітетом, а також національні футбольні асоціації та організації, що здійснюють підготовку до ЧС-2018 з футболу.

Крім того, федеральні нормативні акти дозволяють уникнути сплати податку на майно наступним організаціям:

  • належать до кримінально-виконавчій системі;
  • здійснює діяльність релігійного характеру;
  • об'єднанням інвалідів;
  • займаються виготовленням фармацевтичної продукції;
  • здійснює будівництво, експлуатацію і ремонт федеральних автомобільних доріг;
  • провідним адвокатську та іншу юридичну діяльність;
  • державним науковим центрам;
  • суднобудівним компаніям, які є резидентами спеціальних промислово-виробничих зон.

Незважаючи на те, що в цілому сплата майнового податку обов'язкова для всіх компаній, існує чимало винятків і пільг для різних категорій платників податків, як на федеральному, так і регіональному рівні.

Від сплати даного податку звільняються організації, що ведуть свою діяльність на спеціальних податкових режимах, зокрема ЕНВД і УСН. Однак це стосується лише того майна, яке не відноситься до кадастрового.

На відео про платежі з податку на майно

Читай також: