Чи потрібно сплачувати податок з продажу майна?

Багатьом відомо, що на 2020 рік існує певний податок з продажу майна, який сплачується фізичною або юридичною особою незалежно від виду активів, брали участь у здійсненні фінансової операції.

Що потрібно знати?

На податок з продажу майна впливають наступні фактори:

  • Строк, протягом якого громадянин володів проданим майном. В основному він визначається в 3 роки, а в деяких випадках може досягати 5 років.
  • Величина грошових коштів, отриманих від продажу майна.
  • Вид майна. Цей фактор можна розділити на два види: нерухомість, призначена для проживання, і інше майно.

Слід зазначити, що під продажем розуміється також і обмін. Наприклад, при обміні нерухомістю у відповідності з податковим кодексом можна стверджувати, що відбувається угода купівлі-продажу. У цьому випадку обкладання податками буде відбуватися на загальних підставах.

Думка, що при обміні майном податок не нараховується, є помилковим. Незнання цього чинника може привести людину на лаву підсудних.

 

Строк володіння

Якщо майно перебувало у власності громадянина понад 3 роки, то доходи від його продажу податком не обкладаються. Це передбачено в статті 217 НК РФ.

В цьому разі до уваги не приймаються кількість і різновид проданого майна. Доходи, отримані з його реалізації, включати в декларацію не потрібно.

Однак тут є деякі винятки. Від стандартної схеми відрізняється процес нарахування податку з продажу нерухомого майна, право власності на яке оформлено після 2016 року. У цьому разі правила про 3-х річний термін володіння діє лише за умови отримання нерухомості від рідних і близьких, а також за правом спадкоємства та договором ренти.

У разі придбання даного виду майна у сторонніх осіб буде застосований не трирічний, а п'ятирічний термін. Від сплати податку будуть звільнені лише ті громадяни, які володіли реалізованим приміщенням більше 5 років.

Слід також знати, що в цьому випадку під поняттям рік маються на увазі наступних 365 днів поспіль. У деяких випадках необхідно документально підтвердити термін, в якому майно перебувало у власності громадянина. Найбільш просто це зробити при продажу нерухомості.

При одержанні квартири у володінні по кожному виду договору, цей термін буде обчислюватися з того моменту, як реєстрація угоди була здійснена Росреестре.

Якщо мається на увазі угода купівлі-продажу нерухомості в новобудові, термін початку володіння майном буде вказаний у свідоцтві про право власності. При одержанні житлового приміщення в спадщину, термін буде відраховуватися з часу смерті спадкодавця. По відношенню до рухомого майна термін початку володіння буде відраховуватися від дати, зазначеної в документації

Податок обов'язковий до сплати лише для громадянина, який володів майном менше 3 років. При отриманні доходу від продажу такого майна необхідно буде скласти і здати декларацію, форма 3-ПДФО.

Податок з продажу майна

При продажу певних видів майна, яким громадянин володів менше 3-х років, він зобов'язаний буде сплатити податок.

Нерухомого та рухомого

При продажу нерухомого майна, громадянин зобов'язаний сплатити ПДФО у розмірі 13%. Податкові збори перебуває під невсипущим контролем влади.

Однак багатьом громадянам на законних підставах вдається ухилитися від сплати податку, а певні категорії людей навпаки переплачують податок, не знаючи про можливості надання їм пільг.

Згідно з чинним законодавством, можна виділити наступні основні принципи, які діють при нарахуванні податку за продаж нерухомого майна:

  1. Платити відрахування в бюджет потрібно, якщо людина володів власністю менше 3 років.
  2. Продавець зобов'язаний надати в податковий відділення декларацію про дохід за встановленою формою не пізніше 30 квітня року, наступного за здійсненням угоди купівлі-продажу.
  3. Податок повинен бути сплачений громадянином не пізніше 15 липня року, в якому була подана декларація.

При продажу рухомого майна громадяни також будуть зобов'язані сплатити певний податок.

Для фізичних осіб

Для фізичних осіб податок обов'язковий до сплати за умови володіння людиною майном менше 3-х років.

Для пенсіонерів

Для пенсіонерів податок на продаж майна також обов'язковий до сплати, т. к. на федеральному рівні для даної категорії громадян пільг не передбачено.

Більш того пенсіонери нарівні з простими громадянами зобов'язані надавати в податковий орган декларацію про доходи за формою 3-НДФЛ.

Одержаного у спадщину

При отриманні нерухомості у спадщину людина також буде зобов'язаний сплатити податок при продажу квартири або іншої нерухомості на загальних підставах.

При часткової та спільної власності

При володінні нерухомістю кількома власниками податок буде розподілятися згідно частка власності кожного громадянина.

Який розмір?

Розмір податку залежить від суми доходу отриманого людиною і становить 13% від нього. Не слід також забувати про можливість надання деяким категоріям громадян податкових вирахувань, які дозволяють зменшити базу оподаткування і відповідно знизити суму податку.

Якщо сума купівлі або продажу склала не менше 70% від кадастрової вартості нерухомості за станом на 1 січня року, в якому відбулася угода купівлі-продажу податок не обов'язково куплю.

Якщо продаж здійснювалася за суму покупки і склала не менше 70% від вартості квартири по кадастру, податок не обов'язковий до сплати.

Як розрахувати?

Для розрахунку суми податку буде потрібно знання наступних показників:

  • сума доходу громадянина від продажу майна;
  • кадастрова вартість квартири;
  • розмір вирахування при його наявності.

Сума податку становить 13% від отриманої громадянином прибутку. Якщо продаж майна здійснюється особами, які не є податковими резидентами РФ, податкова ставка для них підвищується до 30%.

Податковий відрахування на продаж майна надається громадянам у розмірі доходу, який був отриманий ними від продажу різного виду майна. У відповідності зі статтею 217 НК РФ, відрахування не може перевищувати 1 млн. рублів. Вирахування може бути наданий лише певні категорії громадян.

Порядок і терміни оплати

Громадяни, які здійснили операцію продажу майна різного виду та отримали від цього дохід, зобов'язані у строк до 15 липня року, наступного після того, у якому був отриманий громадянином дохід, сплатити податок на продаж майна.

Декларацію необхідно подати до 30 березня року, який слідує після закінчення податкового періоду.

У разі прострочення термінів виплати грошових коштів по податку або подання декларації, громадянин ризикує накликати на себе штрафні санкції, а також отримати пені за кожний день прострочення.

У певних випадках особи мають право притягнути до адміністративної, а потім і до кримінальної відповідальності.

На відео про податок з продажу нерухомості

Читай також: