Чи потрібно сплачувати податок на майно в лізинг?

Починаючому підприємцю складно відшукати вільні грошові кошти для купівлі необхідного обладнання, транспорту або об'єкти нерухомості, щоб організувати виробництво і збут продукції.

Перед ним стоїть складний вибір: оформити видачу кредиту під непосильні відсотки, орендувати майно або звернутися безпосередньо до власника речі і взяти її в довгострокову оренду з правом подальшого викупу.

Що це таке?

За будь вещный актив, що знаходиться на балансі підприємства, стягується податок на майно в 2020 році, в тому числі отримане в лізинг, саме так іменується довгострокова оренда з правом подальшого викупу.

У цих правовідносин є свої відмітні особливості:

  • Претендент на придбання майна направляє заявку в лізингову компанію.
  • Співробітники аналізують отримання прибутку, і при позитивному рішенні лізингоодержувач отримує необхідне майно за особливим договором.
  • Угодою сторін передбачаються щомісячні внески, аналогічні орендної плати, а через певний час можна викупити предмет домовленостей: об'єкт нерухомості, автотранспортний засіб або виробниче обладнання, але за залишковою вартістю.

У цих правовідносинах три учасники угоди:

  • Безпосередній власник цінного речі або продавець.
  • Посередник – лізингова організація, выкупающая у власника цінне майно для реалізації за лізинговою схемою.
  • Лізингоодержувач, який придбаває нерухомість, обладнання або транспортний засіб з можливістю подальшого викупу за мінусом виплачених лізингодавцю коштів.

Але кількість учасників може бути іншим, наприклад, до угоди залучається страхувальник майна або усувається посередник, якщо власник одночасно є і лізингодавцем.

За лізинговими договорами зазвичай передається у тимчасове користування таке майно:

  • Автотранспортні засоби.
  • Об'єкти нерухомості.
  • Виробниче обладнання.
  • Окремі виробничі цехи і підприємства.

Все майно передається з єдиною метою – швидка організація господарської діяльності за мінімально можливу плату.

Законодавча база

Правові передумови виникнення лізингових відносин були закладені ще у 1964 році у чинному в той час Кодексі РРФСР (в ред. 1992 і 1995 років), у ст. 8: цивільні права можуть виникати з обопільних угод і угод, у відповідно до законодавства республіки.

Вперше поняття лізингу з'явилося в правовому полі за Указом Президента від 17.09. 1994 «Про розвиток лізингових правовідносин...», в якому було багато юридично неправильних тлумачень і визначень. Для виконання розпорядження Президента, Урядом РФ було видано Тимчасове Положення, яке, по суті, поклав початок зародженню такої сфери господарської діяльності, як лізинг.

Більш детальна розшифровка правовідносин, прав і обов'язків сторін, сформульована в Новому ЦК РФ гол. 34, повністю присвяченій лізингу.

Окремого Федерального Акта немає, оскільки до таких відносин можуть застосовуватися загальні вимоги до договорів оренди майна, і законодавці вважають це положення справ юридично обґрунтованим.

Але обмеженість правових норм призвела до деяких колізій, тому Урядом приймається окремий Акт «Про лізинг», № 164-ФЗ, який вже містить основні поняття угод, розширене тлумачення обов'язків і прав сторін угоди.

Чи потрібно сплачувати податок на майно в лізинг?

Наявність майна на балансі підприємства завжди передбачає оплату податку, а хто платить податок на майно при лізингу? Ключовим фактором тут є номінальний власник майна.

Це означає, що якщо за умовами лізингової угоди передбачається документальна передача об'єкта фінансової оренди під управління лізингоотримувача, то всі податки зобов'язаний платити саме він.

І навпаки, інші компанії побоюються повністю передавати під чуже управління належне їм майно, в тому договорах є посилання на той момент, що право розпорядження і повного володіння річчю залишається за істинним його власником, тобто лізингодавцем до моменту повного з ним розрахунку за досягнутими угодами. Тут оплата податку покладається на лізингодавця.

Хто платить?

Тепер докладніше про сплату податку. На підставі положень ст. 31 п. 1 ФЗ-164 та ст. 374 НК РФ сплата податку покладається на балансоутримувача майна, придбаного по лізинговій угоді.

У разі вчинення правочину без фактичної передачі майнових прав володіння і розпорядження (по суті, пряма оренда), то обчислювати оподаткування буде його власник.

Щорічно сума податку може зменшуватися на коефіцієнт амортизації (не більше 3 одиниць).

Після викупу

Передача права власності має здійснюватися за договором купівлі-продажу, причому сторони самі мають право встановити вартість угоди. На підставі зазначеної ціни предмет лізингу повністю переходить на баланс підприємства.

Причому проведений платіж у здійсненні укладеної угоди не належить до витратної статті, але враховуються як ціна первинного платежу + модернізація + доставка і обслуговування в сукупності, підсумкова сума цих статей підлягає вирахуванню із загальної витратної статті, та підлягає оподаткуванню.

Однак ставка податку може обчислюватися тільки суму амортизації лізингового майна за тією ж схемою, що і при дії договору лізингу.

У разі продажу амортизованих предметів лізингу у платника податків є право на зменшення отриманих прибутків від угоди на коефіцієнт амортизації за минулі періоди.

При поверненні

Передача предмета угод лізингодавцю означає внесення статті приходу в балансовий звіт. Тут важливо розрахувати податок на отриману стороною правочину прибуток, приймаючи до обліку проведені витрати безпосередньо за доставку, послуги перевізника, вантажників тощо, якщо договором передбачена саме така форма повернення.

Оприбуткувати поставку необхідно по факту, тобто після отримання всієї документації від лізингоотримувача.

До того ж таке завершення угоди як повернення, не підлягає оподаткуванню на прибуток, оскільки фактична реалізація предмета лізингу не відбулася, предмет домовленості, залишається на балансі лізингодавця.

Як розраховувати?

До облікових операцій за лізинговими угодами відносять періодичні платежі, аналогічні оплаті за оренду майна. Тому їх підлягає враховувати так само, як і сам факт оренди, тобто на останній день звітного періоду.

Ця методика допускається тільки в тому випадку, якщо угодою не передбачена одночасна оплата викупної вартості.

До обліку приймається тільки ставка орендної плати, яка підлягає оподаткуванню ПДВ. А частину, що залишилася, відносять до амортизаційним витрат, але після оформлення права власності.

Багато правознавці ведуть суперечки про доцільність поділу плати за оренду та подальшого викупу. Але крапку в суперечці поставив Мінфін, давши в своїх роз'ясненнях свою позицію: тут слід враховувати статті домовленостей і конкретика, пов'язана з виділенням різнотипних платежів.

Тому, якщо в тексті угоди не згадується викупна ціна, але одночасно передбачається перехід права володіння і розпорядження до лізингоодержувача, то він може прийняти до обліку цілком проведений платіж як вирахування з видаткових статей для зменшення бази оподаткування.

На відео про сплату податку

Читай також: