Чи потрібно сплачувати податок на майно на незавершене будівництво?

Всі власники нерухомості зобов'язані платити майновий податок. Це однаково відноситься до організацій і звичайним громадянам. Однак іноді не зрозуміло потрібно його платити. Наприклад, податок на майно незавершене будівництво. Адже по суті об'єкта нерухомого ще немає. Розберемо детальніше обкладається така власність податком у 2020 році чи ні.

Об'єкти оподаткування

Незавершені об'єкти будівництва до того, як вони будуть введені в експлуатацію, слід відносити до категорії незавершеного будівництва.

На будівельному майданчику вони можуть бути в одному з таких станів:

  • На етапі проведення перевірок безпеки і дотримання тих параметрів готового до експлуатації об'єкта.
  • Будівництво на етапі заморожування.
  • Консервація будівництва на різних етапах.
  • Повна зупинка процесу з різних причин.

Згідно з положенням глав 30-32 чинного НК РФ на такі об'єкти відносяться до категорії власності потрапляє під сплату майнового податку.

Це стало наслідком деяких поправок, внесених в главу 30 в 2015 році, а також введення в 2015 році глави 32 НК. Раніше фізичні особи даним видом податку на об'єкти незавершеного будівництва не обкладалися.

Оскільки майновий податок належить до місцевих податкових зборів, що всі його основні параметри встановлюються регіональними органами влади.

Правова база

Починаючи з 2015 року, весь процес розрахунку податку регулюється главою 32 НК. Відповідно до статті 408 ПК, обчислення проводяться податковим органом.

Процес оплати відбувається на підставі повідомлень, що направляються платникам податків по завершенню податкового періоду.

Податок на майно на незавершене будівництво

Якщо на незавершений об'єкт уже оформлено право володіння, то він підлягає оплаті податком на майно. Всі обов'язки по сплаті даного податку залежать від місцевих органів управління.

Юридичних осіб

І так, є незавершене будівництво, чи потрібно сплачувати податок на майно юридичних осіб? Незавершені споруди, поки вони не стали придатними для нормального використання та не введені в експлуатацію, не оподатковуються. При цьому юридичним особам надано право самостійно визначати чи можна вводити об'єкт в експлуатацію.

Однак помилково вважати що підприємства можуть навмисно ухилятися від сплати податку, просто не вводячи об'єкт в експлуатацію протягом занадто довгого часу.

Навіть дослідне використання об'єкта в процесі виробництва не може вважатися його введенням в експлуатацію. Однак занадто довго зволікати з цим не варто, оскільки можна отримати претензії з боку податкової служби.

Для того щоб уникнути проблем, потрібно періодично доводити, що досі на даному етапі побудови продовжують вироблятися фінансові вкладення з метою довести об'єкт до граничної схожості з проектом по всім технічним параметрам.

При цьому не бажано, щоб споруда брала участь у роботі підприємства. Якщо об'єкт використовується, то доведеться все-таки вказати на балансі в якості основного засобу і обкладати майновим податком.

Якщо після виявлення порушень справа дійде до суду, то ФНС буде визнана правою.

Всі побудовані своїми силами будівлі з залученням позикових коштів використовуються по-різному в податковому та бухгалтерському обліку. Це пов'язано з різним урахуванням процентів за позиками.

Важливо простежити, щоб ця різниця була збережена в момент введення будівлі в експлуатацію. Обидва показники є досить важливими:

  • Вартість об'єкта з точки зору оподаткування буде грати роль при розрахунку витрат на амортизацію (це знадобиться в подальшому при розрахунку податку на прибуток.
  • Бухгалтерська вартість важлива при розрахунку майнового податку (у випадку якщо не потрібно проводити розрахунок на базі кадастрової ціни об'єкта).

Організацій

Під організаціями в даному випадку ми розглянемо індивідуальних підприємців. Оскільки з точки зору закону вони володіють деякими обов'язками та привілеями юридичних осіб, але при цьому є фізичними особами.

З цієї причини вони обкладаються податками на незавершене будівництво по тому ж принципу що і фізичні особи.

Фізичних осіб

Внески на даний вид податку за об'єкти незакінченого будівництва для фізосіб (а також ІП) повинні проводитися в місцевий бюджет суб'єктів РФ. Громадяни почали сплачувати цей податок лише з 2015 року.

Кожен рік на їх адресу вони отримують повідомлення про те, що наближається строк сплати податку та повідомлення, за яким можна здійснити платіж.

Якщо досі на об'єкт незавершеного будівництва повідомлення з майнового податку не приходило, то слід самостійно оповістити ФНС про його наявність.

У разі якщо об'єкт належить кільком власникам на базі спільної власності, тоді податок буде розподілений між усіма власниками на однакові частини. А якщо він належить кільком громадянам на базі часткового володіння, тоді сума податку буде поділена відповідно до часток кожного власника.

Розмір

Податкова база для розрахунку податку визначається по наступній формулі НБ=КС-НБ, в якій:

  • НБ – податкова база;
  • КС – кадастрова вартість на початок року;
  • НВ – вирахування податку.

В термін до 2020 року передбачається повний перехід при розрахунку податку на кадастрову вартість. До цього моменту припустимо розрахунок з інвентаризаційної вартості об'єкта.

Громадяни повинні перераховувати майновий податок до бюджету в разі якщо виконуються наступні умови:

  • Об'єкт належить громадянину на праві власності.
  • Відома його вартість.
  • На регіональному рівні затверджено податкова база (на підставі кадастрової або інвентаризаційної вартості).

Є деякі особливі випадки обчислення податку:

  • У разі якщо незакінчений об'єкт будівництва був прийнятий не з початку року, то буде прийнята та кадастрова вартість, яка вказана в кадастрі при реєстрації.
  • Якщо була помічена помилка при кадастрової оцінці незакінченого будівництва, то розмір цього податку буде перерахований з моменту виявлення похибки.
  • Якщо вдалося оскаржити кадастрову вартість об'єкта, то всі коригування будуть враховані з часу подання вимог щодо зміни ціни. Однак не раніше, ніж будуть внесені зміни в кадастр.

Ставка

Встановлення податкової ставки за майновим збором є привілеєм місцевих органів влади. Саме тому в одному регіоні розмір даного податку може істотно відрізнятися від іншого.

При цьому максимальний розмір контролюється з боку держави. Даний момент описаний детальніше у статті 406 ПК.

Кожен регіон має право збільшити мінімальний розмір ставки, але не більше ніж в три рази. Для прикладу в більшості регіонів податок при будівництві становить 0,1% від кадастрової ціни розглянутої власності, то в столиці даний податок складає 0,3% від кадастрової вартості аналогічного об'єкта.

Можливі пільги?

Незважаючи на те, що пільги також встановлюються на регіональному рівні у всіх суб'єктах країни, ніяких пільг по об'єктах незавершеного будівництва не передбачено.

Отримати різні привілеї можна буде тільки на завершений об'єкт, якщо він буде відноситься до пільгової категорії нерухомості (даний момент потрібно уточнювати окремо в кожному регіоні).

Єдина можливість отримати податкову пільгу — це завершити будівництво і здати об'єкт в експлуатацію. Окремо варто зауважити, що додаткові муніципальні освіти також мають право на оформлення переліку пільгових об'єктах. У деяких з них незавершені об'єкти можуть бути все-таки включені в списки пільговиків. Дізнатися даний момент можна місцевої адміністрації або на офіційному сайті податкової.

Терміни сплати

Виплати податку на незавершені об'єкти будівництва здійснюються в тому ж порядку, що і звичайні виплати майнового податку. Громадяни отримують повідомлення, в яких вказана сума та строки оплати. Зазвичай внести платіж потрібно до 1 грудня.

У разі якщо розмір податку менше 100 рублів, повідомлення не направляється і платити податок за недобудову не потрібно.

На відео про податок на майно

Читай також: