Чи потрібно сплачувати податок на майно на апартаменти?

Оголошення в продаж апартаментів в останні роки з'являються досить часто, така тенденція. Це пов'язано з тим, що подібна нерухомість коштує трохи менше у порівнянні з звичайними квартирами. Після придбання апартаментів перед власниками постає питання про сплату податкових внесків на майно.

Даний вид внесків залежить від того, в якому комплексі розташовується така нерухомість, та що саме зазначено в документі про право власності. Справа в тому, що в податковому законодавстві РФ немає такого поняття, як «апартаменти».

Що це таке?

Апартаменти відрізняються від простих квартир правовим статусом. Це комерційні приміщення, які часто використовують для проживання громадян.

Однак за законом квартира не включені до складу житлового фонду, тому там неможливо оформити постійну реєстрацію, доступна лише тимчасова прописка.

Такі приміщення в більшості випадків будуються без врахування стандартів, чинних для житлової нерухомості. Наприклад, вони можуть облаштовуватися без урахування щільності, присутності соціальної інфраструктури, інсоляції приміщень та інших параметрів, оскільки за законом є нежитловою нерухомістю.

Найчастіше апартаменти розташовуються в адміністративно-ділових, а іноді торгових комплексах. Крім них, в таких будівлях також можуть перебувати готелі, офіси, торгові точки і інші об'єкти.

Ще один важливий нюанс такої нерухомості полягає в тому, що плата за комунальні послуги там трохи вище в порівнянні із звичайними квартирами.

Бувають такі ситуації, коли власник дізнається про те, що він придбав нежитлове приміщення вже після підписання всіх необхідних документів. А наявність такого житла у власності пов'язане з певними нюансами, один з яких як раз і полягає в розрахунку податкових внесків на майно.

Законодавча база

При наявності у власності апартаментів, податок на майно буде розраховуватися, виходячи з наступних положень законодавства:

  • Згідно ст. 401 з НК РФ, така нерухомість на відміну від житлових квартир віднесена до категорії інших приміщень.
  • Вирахування з податку, які передбачають зниження податкової бази на розмір кадастрової вартості певної кількості квадратних метрів для квартир не застосовуються.
  • Ставка для податкових внесків щодо такої нерухомості визначається порядком розрахунку податкової бази.

Податок на майно на апартаменти

У більшості випадків податкова база для квартир обчислюється як їх кадастрова ціна, прийнята за даними Реєстру. Але якщо влада в конкретному регіоні не ввели необхідний нормативний акт, то величина податку буде обчислюватися на підставі інвентаризаційної вартості.

У зв'язку з тим, що квартира є нежилою нерухомістю, їх кадастрова ціна може відрізнятися від кадастрової вартості житлових об'єктів, розташованих в аналогічному районі.

Якщо, наприклад, 1 кв. метр квартири обійдеться покупцеві в 250 тис. рублів, то за 1 кв. метр апартаментів він може заплатити тільки 65 тис. рублів. Відповідно, податкова база, заснована на кадастрової вартості такої нерухомості, може виявитися нижче в порівнянні з тим же показником для житлових квартир.

Проте за рахунок того, що власники квартир не мають право отримувати податковий відрахування, розмір податку на майно для них може бути порівнянний з величиною податкових внесків для житлової нерухомості, що володіє аналогічними параметрами.

Як вже згадувалося, ставка з податку на майно залежить від того, за якою ціною визначається податкова база.

Це може бути величина ставки при обчисленні податкової бази по кадастрової ціною. Вона залежить від того, до якого типу відноситься житло. Для власників комерційної нерухомості вона дорівнює 0,5-2%.

Така нерухомість поділяється на кілька груп:

  • торгові площі;
  • готелі, спортивні комплекси, заклади громадського харчування;
  • індустріальні будівлі;
  • бізнес-центри;
  • апартаменти;
  • медустанови, вокзали і аеропорти, спортивні споруди.

Максимальну вартість внесків змушені будуть заплатити власники квартир, розташованих в бізнес-центрах, оскільки податкова ставка для таких об'єктів може становити 2%. Якщо ж апартаменти розташовуються в будівлі, передбаченим під готель, то ставка дорівнює всього 0,5%.

При цьому, на підставі положень податкового законодавства, щодо апартаментів місцеві органи влади не можуть зменшити податкову ставку до нуля " або підвищити більш ніж у 3 рази.

Можлива величина ставки при розрахунку бази податку з інвентаризаційної ціною.

В даному випадку вона визначається розміром інвентаризаційної вартості, помноженої на штучно введений коефіцієнт-дефлятор. Його величина дорівнює 1,425.

Які діють ставки на території РФ:

  • 0,1% ‒ при інвентаризаційної ціною об'єкта до 300 тис. рублів;
  • 0,1-0,3% ‒ при інвентаризаційної ціною об'єкта в межах 300-500 тис. рублів включно;
  • 0,3-2% ‒ при інвентаризаційної ціною більше 500 тис. рублів.

Фізичних осіб

У відношенні квартир податок на майно фізичних осіб розраховують інспектори Податкової служби. Щорічно власники такої нерухомості отримують поштою повідомлення про необхідність сплати податку.

Додатково до повідомлення може додаватися квитанція, яка містить реквізити, за якими повинен піти платіж.

У повідомленні містяться дані про суму податку, що підлягає сплаті, а також про терміни внесення платежу. Платник податків зобов'язаний внести платіж протягом 1 місяця з дня отримання повідомлення, якщо в цьому папері не вказується інше.

Вносити оплату податкових внесків фізичні особи можуть через банк, відділення Податкової служби або через інтернет-сервіси. Якщо повідомлення з якихось причин не приходить платнику податків, рекомендується звертатися у відділення ФНС.

Юридичних осіб

Платниками податків майнового податку можуть бути російські та іноземні організації, що мають у власності апартаменти. Порядок обчислення даного виду внесків для них регулюється 30 гол. НК РФ. Щодо нежитлової нерухомості юросіб за законом податкова база визначається як кадастрова вартість.

Податковим періодом виступає 1 рік, а звітними періодами ‒ квартал, півріччя, а також 9 місяців. Під час податкового періоду юридичні особи вносять авансові платежі, якщо місцева влада в конкретному регіоні не передбачили іншого.

По закінченні податкового та звітних періодів платники податків зобов'язані надавати звітність до органу Податкової служби за місцезнаходженням.

Як розрахувати?

Формула для обчислення податку на майно виглядає наступним чином: податкова база × податкова ставка.

Хоча платники податків ‒ фізичні особи і не займаються обчисленням податкових внесків, вони можуть перевірити достовірність суми платежу. Для цього варто використовувати сервіс «Податковий калькулятор», наведений на офіційному сайті ФНС.

Для використання сервісу потрібно ввести в запропоновані поля податковий період, суб'єкт розташування нерухомості, його характеристики, в тому числі кадастровий номер, та іншу інформацію. У підсумку система виведе на екран суму, що підлягає сплаті.

Чи застосовуються пільги?

Щодо даного виду нерухомості на 2020 рік російське законодавство не передбачило які-небудь види пільг. Однак вони можуть бути введені місцевою владою. Наприклад, р. в Москві при розрахунку податку на майно у відношенні квартир застосовуються понижуючі коефіцієнти.

Для того щоб уточнити, чи введені пільги щодо такого виду нерухомості в конкретному регіоні, варто зайти на сайт Податкової служби і перейти в розділ «Довідкова інформація».

На відео про податок на майно

Читай також: