Чи можна отримати податкове вирахування при використанні маткапитала?

Материнський капітал являє собою один з видів фінансової підтримки, що надається сім'ям з двома і більше дітьми. У 2020 році програма продовжить дію.

Використання материнського капіталу дозволяє спростити купівлю нерухомості або оплату навчання дитини. Однак не всі знають, що виплата впливає на особливості отримання податкового вирахування.

Право на пільгу

Право на отримання материнського капіталу мають такі категорії громадян:

  • не використали раніше зазначену пільгу матері з двома й більше дітьми;
  • жінки, які усиновили 2-х і більше дітей;
  • громадяни РФ;
  • законні претенденти на пільгу, у яких молодший перша дитина народилася пізніше 1 січня 2007 року.

Під пільгування також потрапляє перша двійня і трійня. Пільга не покладена якщо:

  • батько не є громадянином РФ;
  • в сім'ї лише одна дитина;
  • претендент на пільгу позбавлений батьківських прав.

Закон

Перед тим, як розбиратися в особливостях отримання вирахування при використанні материнського капіталу, експерти радять ознайомитися з чинним законодавством.

Особливу увагу варто приділити:

  • статті 78 НК РФ;
  • статті 220 НК РФ;
  • ФЗ №214;
  • ФЗ №256.

Податковий вирахування при використанні материнського капіталу

При купівлі або будівництві нерухомості може бути наданий податковий вирахування при використанні материнського капіталу.

Проте особливості його отримання можуть змінюватися в залежності від особливостей придбання житлоплощі.

Майновий

Майновий податковий відрахування – кошти, які має право отримати громадянин, який купив квартиру або іншу житлоплощу.

Правом на повернення володіє лише людина, яка є податковим резидентом РФ. Якщо житло було придбано після січня 2014 року і пізніше, наприклад, в 2020 році, повернення буде надано по декількох об'єктах, якщо їх сукупна вартість не перевищує 2000000 крб.

Існують і інші вимоги, яким повинен відповідати претендент на пільгу. Людина має право на повернення, якщо:

  • має дохід, оподатковуваний за ставкою 13 відсотків;
  • вклав у придбання житла власні або позикові кошти;
  • не використовував раніше своє право на майновий вирахування.

Відрахування покладено не завжди. Податкова служба відмовить у поверненні в наступних ситуаціях:

  • житло сплатив роботодавець або держава;
  • договір купівлі-продажу укладено з особою взаємозалежною;
  • громадянин раніше користувався пільгою.

Максимальна сума повернення становить 260 тис. рублів, а при іпотечному кредитуванні – 390 тис. рублів.

При розрахунку податкового вирахування на купівлю житла враховуються наступні види витрат:

  • витрати на купівлю квартири;
  • кошти, спрямовані на погашення відсотків за кредитом;
  • гроші, які довелося витратити на добудову та оздоблення.

При визначенні розмір податку враховуються наступні види доходів громадянина:

  • офіційна заробітна плата;
  • плата за оренду здається майна;
  • продаж майна;
  • виплати за договором підряду.

Не оподатковуються прибутковим податком такі види доходу:

  • пенсія;
  • дивіденди;
  • державні та регіональні посібники.

За один календарний рік громадянин має право отримати відшкодування, що не перевищує сукупний розмір прибуткового податку, який роботодавець перерахував за рік в податкову службу.

Якщо при цьому податковий відрахування не був виплачений повністю, його залишок повинен бути перенесений на наступний рік. Щоб одержати відрахування, потрібно звернутися в ФНС.

При купівлі квартири

Придбання нерухомості за допомогою материнського капіталу є різновидом державної субсидії. У договорі купівлі-продажу в обов'язковому порядку повинно бути вказано, що оплата здійснюється з використанням коштів держ. підтримки. Розмір вирахування буде визначатися без урахування мат. капіталу.

До заяви про надання повернення буде потрібно прикласти пакет документів і декларацію 3-НДФЛ. В папері факт залучення державної субсидії ніяк не відображається.

Під час укладення договору купівлі-продажу квартири необхідно зазначити, що частина суми оплачується коштами материнського капіталу. Третім учасником операції буде виступати пенсійний фонд.

За чинним законодавством, при досягненні дитиною трирічного віку кошти материнського капіталу можуть бути використані на погашення кредиту, взятого на придбання або будівництво житла, а також відсотків по ньому.

У багатьох людей виникає питання: чи можна продати житло, збудоване або придбане з залученням коштів материнського капіталу? Ця угода має свої особливості. У нерухомості в цьому випадку три власника. Це неповнолітні діти і їх матір. Якщо власники вже досягли 18 років, ніщо не перешкоджає вчиненню правочину. Кожен господар частки повинен дати свою згоду на її продаж.

Але найчастіше продати житлоплощу потрібно з-за складних життєвих обставин, коли діти ще не встигли вирости:

  • необхідно змінити регіон проживання;
  • з'явилася можливість придбати більш комфортне житло;
  • батьки вирішили змінити квартиру на будинок.

Закон буде постійно стежити за дотриманням прав своїх неповнолітніх громадян. При зміні нерухомості дитина не повинна втратити своєї частки.

Тому, при продажу житла, батьки повинні будуть переконати органи опіки, що:

  • нова нерухомість не погіршує рівня життя дітей;
  • у нової житлоплощі у кожної дитини буде своя покладена законом частка.

Існує податок з продажу, який громадянин зобов'язаний буде сплатити, якщо він володів нерухомістю менше 5 років.

По іпотеці

Якщо чоловік купив житло в іпотеку, він зможе розраховувати на повернення коштів з тієї суми, яка була переплачена за використання кредитної послуги.

Як отримати?

Згідно з чинним законодавством РФ, з коштів маткапитала можна отримувати податкові відрахування. Грошима, наданими державою, можна оплатити кредит, виданий на поліпшення житлових умов, або погасити відсотки по ньому. Однак податкове вирахування при купівлі квартири від материнського капіталу отримати не можна.

Якщо ж громадянин претендує на звичайний майновий повернення, для його оформлення потрібно буде зібрати і подати документи в податкову інспекцію.

Тут їх перевірять і, в разі позитивного рішення надсилає громадянину належні кошти.

Також існує можливість електронного оформлення вирахування, що дає ряд незаперечних переваг, а також дозволяє заощадити час. Оформлення пільги не має терміну давності за датою придбання нерухомості. Навіть якщо квартира куплена десять років тому, громадянин має право на отримання грошових коштів. Потрібно лише враховувати, що ПДФО заявника будуть дивитися за останні 3 роки.

Перелік документів

При оформленні податкового вирахування потрібно надати в податкову службу наступні документи:

  • цивільний паспорт;
  • заяву;
  • декларацію 3-НДФЛ;
  • документи, що підтверджують понесені витрати громадянина;
  • папери, що підтверджують факт сплати ПДФО.

Подання декларації

Декларація за поточний рік подається в році майбутньому. Для деяких видів податкових вирахувань цей термін обмежений 30 квітня. Однак при покупці нерухомості існує можливість подачі декларації і в більш пізній термін.

Заява

Заява про надання податкового відрахування подається у ФСП, після завершення зборів всіх основних документів.

Зразок заяви на отримання податкового вирахування тут.

Повернення коштів

Після того, як всі необхідні документи будуть зібрані і подані у податкову службу, починається процес очікування відповіді. Зазвичай вердикт стає відомий протягом 3-4 місяців. Однак процес може зайняти і більш тривалий термін.

Якщо представники ФНС не дали відповідь протягом 3 місяців, громадянин може подати скаргу. Документ оформляється в письмовому вигляді.

На відео про купівлю житла з використанням маткапитала

Читай також: