Чи можна отримати податкове вирахування при купівлі квартири у родичів?

Податкове вирахування при купівлі квартири у родичів: судова практика. При яких видах угод у громадян залишається можливість повернення сплаченого ПДФО?

Майновий вирахування є пільгою, яка надається платникам податку при придбанні нерухомості. Вона дозволяє громадянам трохи заощадити.

У відповідності з податковим законодавством РФ, вирахування надається покупцеві у разі придбання ним вторинній або первинній нерухомості у продавця, відносини з яким не є спорідненими.

Умови повернення

Майновий вид вирахування при купівлі нерухомості можуть оформити офіційно працевлаштовані громадяни, які сплачують зі свого заробітку ПДФО. Підставою для повернення частини податку є покупка квартири або ремонт житла.

В яких випадках не можна скористатися пільгою:

  • Угода купівлі-продажу була здійснена до 2014 року, а власник вже встиг один раз оформити податковий відрахування.
  • Нерухоме майно було придбано після 2014 року, проте громадянин повернув максимальну суму, належну майнового податкового вирахування.
  • Податковий відрахування не поширюється на ту частину коштів, яка була сплачена із залученням коштів роботодавця, з допомогою материнського капіталу, або при залученні іншої державної субсидії.
  • Нерухомість була куплена у найближчого родича.

Нормативна база

Особливості оформлення майнового вирахування викладені в Податковому кодексі РФ.

На даний момент ст. 220 цього документа містить положення про те, що можливість оформлення податкового вирахування при купівлі квартири у родичів громадянам не надається.

Податкове вирахування при купівлі квартири у родичів

Винятків з положення про неможливість повернення податку при купівлі-продажу нерухомості у рідні не передбачено.

Заборона введена у зв'язку з тим, щоб виключити можливість проведення операцій зі спорідненими особами з метою неправомірного збагачення за рахунок держави.

Близьких

З кожним роком зростає кількість тих громадян, які замислюються про те, щоб реалізувати право на повернення податкового вирахування при купівлі квартири між родичами.

Навіть якщо громадяни проведуть операцію купівлі-продажу з родичами з реальним обігом коштів, а не тільки її оформлять номінально, повернути податок їм, швидше за все, не вдасться.

При цьому не має значення, яка саме нерухомість продається: квартира, будинок, частка в квартирі і т. п. Заборона поширюється щодо всіх угод, що стосуються купівлі-продажу.

До і після 2012 року

До 2012 року законодавство у сфері оподаткування відносило до категорії родичів всіх громадян, які мають родинні зв'язки з заявником, що претендують на повернення прибуткового податку.

Проте в цьому ж році в НК РФ внесли зміни, які звузили перелік осіб, при купівлі нерухомості у яких заявник позбавлявся права на відрахування.

З 2012 року і до теперішнього часу податкове законодавство відносить до категорії родичів наступних громадян:

  • чоловіка або дружину, які на момент угоди складалися з заявником у законному шлюбі;
  • рідних або усиновлених дітей;
  • рідних батьків, а також опікунів;
  • рідних і зведених сестер і братів.

Не за договором купівлі-продажу

Податкове законодавство обмежує можливість оформлення повернення коштів лише в тому випадку, якщо між ріднею при укладанні угоди використовується договір купівлі-продажу.

В іншому випадку, наприклад, при складанні договору дарування, або переуступки вторинного житла ФНС не може відмовляти у відрахуванні, навіть якщо учасники угоди доводяться один одному найближчими родичами.

Приклад: Мати уклала договір пайової участі при зведенні новобудови та перерахувала кошти в рахунок покупки квартири. Через якийсь час вона передала нерухомість дочки за договором переуступки. У розписці було зафіксовано факт передачі грошей матері. Після складання акта приймання-передачі дочка подала документацію в ФНС на отримання вирахування. У даному випадку Податкова інспекція відмовити у відрахуванні не вправі, оскільки обмеження на відрахування при укладанні угод з родичами поширюється тільки на купівлю-продаж.

Укладення договору переуступки при передачі нерухомого майна між родичами є найбільш оптимальним варіантом для повернення прибуткового податку в майбутньому.

Один з варіантів покрокового алгоритму для продавця і покупця в цьому випадку:

  • Члени сім'ї домовляються між собою про продаж нерухомого майна, після чого до угоди залучається третя особа.
  • Громадянин, який виступає в ролі третьої особи, спільно з продавцем складають попередній договір відносно купівлі-продажу нерухомого майна.
  • Між покупцем нерухомості і третьою особою на основі раніше укладеного попереднього договору укладається договір переуступки.
  • Здійснюється повернення раніше відданих грошей в якості завдатку за попереднім договором, здійснюється розрахунок з продавцем.
  • Договір переуступки підлягає обов'язковій реєстрації в Росреестре.
  • Покупець вступає у володіння нерухомістю.
  • Через рік покупець має право звернутися в Податкову інспекцію для отримання вирахування, або подати з цією ж метою документи до свого роботодавця.

Чи може Податкова дізнатися, що продавець і покупець складаються в спорідненні?

Окремі громадяни вважають, що ФНС не дізнається той факт, що продавець нерухомого майна і покупець складалися у родинних стосунках. І дійсно, така ситуація на практиці цілком можлива.

Різні прізвища учасників угоди не свідчать про те, що вони доводяться один одному родичами. ФНС іноді не має можливості перевірити факт спорідненості.

В даному випадку подані до Податкової інспекції документи будуть перевірені, а відрахування ‒ надано.

Однак ФНП у будь-який час може провести повторну перевірку, і, цілком імовірно, що при її проведенні порушення вже буде виявлено.

Наслідки

Російське законодавство на 2020 рік не передбачає жодних видів покарань за приховування факту спорідненості від Податкової інспекції при оформленні податкового вирахування.

Законодавці вважають, що до цього могла призвести юридична неграмотність громадянина.

Однак якщо Податкова інспекція виявить факт спорідненості, то заявник буде зобов'язаний відшкодувати всю передану йому суму майнового вирахування в зазначені терміни.

Судова практика

Судова практика з питання повернення податків при купівлі нерухомості у родичів з укладенням договору купівлі-продажу неоднозначна. У громадян залишається право подати позов до суду для выручения податкового вирахування після проведення таких операцій.

Бували випадки, коли судова інстанція визнавала вимоги позову аргументованими, а, отже, і законними. Після цього клопотання з цього питання було задоволено.

Суд при вирішенні даних питань керується тим, що не у всіх випадках при укладенні угод з близькими родичами присутня економічна вигода для них.

У деяких ситуаціях громадяни дійсно укладають угоди з реальним обігом грошових коштів, відповідним середніми ринковими показниками.

На відео про отримання податкового вирахування

Читай також: